معرفی قفل و سیلندر

معرفی انواع قفل و سیلندر

تقریبا روی تمامی درب های ساختمانی مدلی از دستگیره و قفل روی آن نصب میگردد که در مورد درب های ورودی آپارتمان و درب سرویس بهداشتی و سایر درب های فلزی یک عدد سیلندر و مغزی قفل برای عملکرد صحیح قفل نیاز می باشد. سیلندر های درب در اندازه های مختلف و با انواع کلید های دندانه دار، کامپیوتری و … موجود می باشد . معمولا جنس مرغوب استفاده شده در سیلندر ها برنج و یا سرب می باشد و در انواع مختلف در بخش سیلندر درب در فروشگاه بازار یراق سبحانی قابل عرضه می باشد.

 انواع قفل درب ساختمان باعث افزایش امنیت محل سکونت و یا کار ما می شوند که از ۴ گروه مختلف تشکیل شده اند. این گروه ها شامل قفل درب حیاط و پارکینگ، قفل درب ورودی آپارتمان، قفل درب های داخل ساختمان، قفل درب آهنی می شوند که در اینجا به بررسی هر یک از انها می پردازیم.

انواع قفل درب را در بازار یراق سبحانی مشاهده نمایید.

  • قفل درب حیاط و پارکینگ

جهت ایمنی بخش بیرونی خانه یا مجتمع ابتدا باید برای درب حیاط  یا پارکینگ آن قفلی مناسب انتخاب کرد. در این زمینه مدل های متنوعی در بازار وجود دارد که می توان آن ها را به دو مجموعه تقسیم کرد.

قفل درب ورودی ساده : یکی از مدل های قدیمی این گروه به شمار می رود که به دلیل قیمت مناسب همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است. نحوه ی عملکرد قفل به این صورت است که می توان آن را از داخل ساختمان با فشار دادن دکمه ی آیفون  باز کرد.

قفل درب ورودی برقی : که شامل قفل برقی پارکینگ و نفر رو می شود. قفل نفر رو را اغلب بر روی درب های کوچک ساختمان که مخصوص تردد افراد است، نصب می کنند. باز و بسته کردن قفل نفر رو به وسیله ی فشار دادن شاسی موجود بر روی آن انجام می پذیرد. قفل برقی پارکینگ را نیز معمولا به درب بزرگ ساختمان اختصاص می دهند.

  • قفل درب ورودی ساختمان (آپارتمان)

این قفل که برای ورود به آپارتمان مورد استفاده قرار می گیرد، از دو مدل ساده سوئیچی و قفل ضد سرقت تشکیل شده است. در خرید قفل درب آپارتمان به نوع دستگیره توجه می کنند و اغلب از دستگیره ی سوئیچی استفاده می شود. در رابطه با دستگیره درب سوئیچی این نکته را به خاطر داشته باشید که حتما همراه با قفل، سیلندر یا توپی را نیز خریداری کنید. جنس سیلندر در رابطه با امنیت و کیفیت از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .سیلندر ها از  ۶ سانت,  ۷ سانت  به بالا  موجود می باشند در مواردی برای لنگه درب هایی که دارای ضخامت بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارد سیلندر های ۸ سانت تا ۱۲سانت نیز موجود می باشد که میتوانید با توجه به نیاز از انها استفاده کنید.

 همچنین برای افزایش امنیت در کنار قفل ساده یک قفل درب کمکی (مازاد) نیز به کار می برند. قفل کمکی به مدل هایی گفته می شود که بدون دستگیره داخل درب ساختمان نصب می شوند. وجود زبانه های قدرتمند در قفل مازاد می تواند ضریب مقاومت درب را افزایش دهد. قفل ضد سرقت نیز نمونه ی جدید عرضه شده در بازار است که همراه با درب و هماهنگ با مدل آن به فروش می رسد.

معمولا قفل های درب ورودی واحد (درب ضد سرقت) از سیلندر هایی که سمت داخلی آن دارای شاسی بوده استفاده می شود و همچنین مدل های ارزانتر این سیلندر روی درب های سرویس بهداشتی نیز نصب میگردد که از سمت بیرون با کلید مخصوص به خود و از سمت داخل با شاسی عمل نماید.

 بسیاری از درب های ساختمانی که داخل آن قفل نصب شده است (به استثنای درب چوبی اتاقی) از یک سیلندر و مغزی قفل برای باز و بسته کردن استفاده میکنند. کیفیت مغزی قفل از بابت مسائل امنیتی بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که بسیاری از سارقان پس از باز کردن رویه دستگیره پلاک به مغزی و سیلندر قفل براحتی دسترسی خواهند داشت و با فشار امکان شکستن مغزی و دسترسی به داخل قفل براحتی فراهم می شود.

در این نقطه است که کیفیت مغزی و سیلندر قفل اهمیت پیدا می کند. مغزی های با کیفیت به سختی می شکنند و حتی برخی مدل از آنها در صورت شکستن طوری طراحی شده اند که قسمتی از مغزی داخل باقی می ماند و سارق را ناکام می گذارد.همچنین مغزی و سیلندر درب های با کیفیت معمولی از طریق یک سنجاق قفلی امکان دستگاری پین های داخل سیلندر  برای سارقان فراهم می کند ولی سیلندر های با کیفیت با توچه به نوع ساخت آنها نمیتوان با سنجاق یا سیم آنها را بازنمود.

  • قفل درب های داخل ساختمان

داخل ساختمان نیز دارای بخش ها مختلفی از جمله اتاق خواب و سرویس بهداشتی است. هریک از درب های نصب شده نیاز به قفل مخصوص به خود دارند. بر روی درب های داخل ساختمان نیز می توان از این قفل ها استفاده کرد.

قفل درب کلیدی:

این قفل برای درب اتاق خواب بهترین گزینه است. در انتخاب قفل کلیدی به جنس درب توجه کنید. از آنجا که جنس اکثر درب های اتاق خواب چوبی هستند، قفل هایی کلیدی با پهنای ۶٫۵ سانت استفاده می شود .

قفل درب سوئیچی :

برای درب های ورودی و اتاقی  قفل سوییچی مناسب هستند. فراموش نشود به همراه قفل های سوییچی سیلندر متناسب نیز باید انتخاب شود.

قفل درب سرویس:

در انتخاب قفل سرویس بهداشتی جنس درب اهمیت دارد. برای درب سرویس بهداشتی مدل سیلندر قفل شسطی دار و یا شاسی دار که سمت شاسی آن به طرف داخل نصب می شود و قفل را باز و بسته می کند استفاده می شود.بر روی درب سرویس آلومینیومی قفلی با پهنای ۴٫۵ سانت و درب سرویس چوبی قفلی با پهنای  ۶٫۵ سانت نصب می شود.

  • قفل درب آهنی

اگر در منزل یا محل کار درب آهنی دارید به احتمال زیاد دقت کرده  اید که قفل مخصوص درب آهنی معمولا از نوع سوئیچی انتخاب می شود . پهنای مناسب برای درب های آهنی ۲٫۵ سانتی متر به بالا با توجه به عمق قوطی استفاده شده انتخاب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + دو =

× سوالات خود را از ما بپرسید