معرفی دستگیره الکترونیکی

رشد فوق العاده دانش بشری در سال های اخیر آنقدر بالا بوده است که برای رسیدن به تکنولوژی روز، آهسته رفتن کافی نیست و نیاز به کسب علم بصورت شبانه روزی می باشد و این روند در جهان الکترونیک و دیجیتال سریع تر از تمام زمینه هاست. امروزه الکترونیک مادر کلیه پیشرفتها است و انسان در هر لحظه با بسیاری از تولیدات الکترونیکی سر و کار دارد. با پیشرفت هر روزه صنعت الکترونیک، مهندسان بر آن شدند تا جهت حفاظت بهتر و بیشتر از مکانهای خصوصی و نیز آسایش و اطمینان خاطر بالاتر برای همه افراد،دستگیره الکترونیکی را طراحی کرده و به تولید برسانند

در دستگیره های قدیمی معمولا از کلیدهای مکانیکی یا کلیدهای برقی ساده برای باز کردن قفل برقی غیر هوشمند استفاده می شود.در صورتی که تمامی انواع دیجیتال و هوشمند این قفل ها و دستگیره ها از یک نوع سیستم شناسایی هوشمند و پردازشی توکار برخوردار می باشند.

دستگیره دیجیتال یا دستگیره الکترونیکی در سه دسته ی کلی دستگیره دیجیتالی کارتی و دستگیره اثر انگشتی و دستگیره دیجیتال با کد یا دستگیره کدینگ طبقه بندی می شود. دستگیره دیجیتال از نظر کیفیت نیز انواع مختلف دارد و در کشور های مختلف همچون چین، کره، تایوان و … با طرح های کلاسیک و مدرن ساخته می شود.

دستگیره الکترونیکی چگونه کار می کند؟

دستگیره الکترونیکی، دارای یک میکروکنترلر ۸۰۵۱ که به عنوان مرکز فرماندهی می باشد و اجزایی مانند کارت ها و صفحه کلید با آن در ارتباط هستند. فرمان باز و بسته شدن را صادر می کنند. حافظه این دستگاه ها برای حفظ اثر انگشتها و رمزهای تعریف شده برای ورود افراد مجاز می باشد

برای باز گشایی درب و امکان ورود، می توان از رمزهایی بین ۴ تا ۱۲ عدد استفاده کرد. برای باز کردن درب ورودی، از رمزهایی که در حافظه ذخیره شده است می توان برای دسترسی و ورود استفاده کرد. جنس دستگیره های الکترونیکی بسیار مقاوم است و دسترسی و باز کردن قفل به وسیله کلید مکانیکی و ریموت کنترل انجام می شود. امکان استفاده همزمان از رمز و کارت، برای ورود، وجود دارد. منبع تغذیه قفل دیجیتال از طریق باتری‌های قلمی AA و بدون نیاز به سیم‌کشی برق می‌باشد. این قفل دیجیتالی نیاز به ۴ تا ۸ عدد باتری قلمی دارد. اگر در طول روز به طور مرتب ۱۰ مرتبه قفل باز و بسته شود باتری به مدت یک سال برای شما کار می‌کند. یک هفته قبل از اتمام باتری ها، دستگاه به شما هشدار می دهد. در صورتی که به هشدار توجه نکرده و باتری ها را تعـویـض ننمایید، می تـوانـیـد بـا اسـتـفـاده از یـک بـاتـری کتابی ۹ ولتی بـرق قفل دیجیتال را تأمـیـن نموده و درب را باز نمایید.

اصولا از انواع قفل و دستگیره به عنوان تجهیزات کنترل دسترسی (اکسس کنترل) یاد میشود.

در این نوع تجهیزات اکسس کنترل از سه بخش اصلی برای عملکرد استاندارد و هوشمندانه استفاده میشود:

۱) بخش شناسایی (سیستم تشخیص)

۲) بخش پردازش (سیستم محاسباتی)

۳) تجهیزات عملیات فیزیکی (باز و بسته شدن قفل)

بخش شناسایی

بخش شناسایی دستگیره ها و قفل های دیجیتال بسته به مدل آنها میتواند از هر یک از چهار سیستم شناسایی رمز (کد)، کارت، اثر انگشت و یا تشخیص چهره استفاده نماید.

بخش پردازش

بخش پردازش یا سیستم محاسباتی قفل های الکترونیکی و دستگیره های دیجیتالی وظیفه مقایسه کد یا رمز یا کارت یا اثر انگشت یا چهره افراد با اطلاعات ذخیره شده بر روی قفل و باز کردن قفل در صورت همخوانی با اطلاعات ثبت شده را بر عهده دارد.

تجهیزات عملیات فیزیکی

تجهیزات فیزیکی قفل شامل زبانه است که در صورت دریافت سیگنال از بخش پردازش عملیات باز و بسته شدن قفل را بر عهده دارد.

تجهیزات اضافه بر روی دستگیره معمولا شامل اهرم های PUSH و PULL پول برای کشیدن و یا هول دادن دستگیره برای باز کردن درب پس از باز شدن قفل می باشد

مزایای دستگیره های الکترونیکی

دستگیره الکترونیکی در اماکن و مراکز مختلفی مورد استفاده است، به صورت ویژه برای افزایش امنیت در منازل، هتلها و اتاق های سرور، و غیره کاربرد فراوانی دارد

دستگیره های الکترونیکی دارای قفل کودک هستند که مانع از خروج و امنیت بیشتر کودکان می شود.

این دستگیره ها مجهز به قفل اتوماتیک بوده که پس خروج به صورت خودکار، بسته می شوند.

دستگیره های الکترونیکی مجهز به سیستم ضد سرقت و ضد حریق می باشند. و در صورتی که افراد غیر مجاز بخواهند از طریق اثر انگشت و یا رمز غیر مجاز وارد شوند، سیستم هشدار دستگاه، فعال خواهد داد.

در شرایط اضطراری نظیر آتشسوزی و زلزله دستگیره اهرمی به شما امکان خروج سریع و سالم از منزل را خواهد داد 

در صـورت گـم کـردن کارت یا کلید مغناطیسی به راحـتی خود شما می توانید کارت یا کلید مغناطیسی مفـقـود شده را از کار بیندازید و کارت جدید جایگزین آن نمایید.
از ویژگی های قفل های الکترونیکی هوشمند امکان اتصال به سایر سیستم های هوشمند منزل از جمله سیستم های گرمایشی و سرمایشی است بدین صورت که می توان در صورت نبودن در منزل از طریق فرستادن پیام از قفل به سایر دستگاهها به آنها متصل شد.

 

از دیگر مزایای قفل های الکترونیکی امکان تعریف کلید موقت مجازی می باشد.به طور مثال در صورت نیاز به سرکشی از منزل در غیاب شما می توان با تعریف یک کلید موقت توسط نرم افزار برای افرادی که شما تعیین میکنید به راحتی این مشکل را برطرف نمود بدیهی است که  هر زمان نیاز بود امکان حذف کلید موقت مجازی از روی دستگاه وجود دارد.

همچنین قابلیت اتصال قفلها از طریق wifi یا بلوتوث این امکان را فراهم میکند که شما از راه دور قفل منزل خود را کنترل نمایید.

 

دسترسی به قفل دیجیتال توسط کلید مکانیکی و ریموت کنترل زمانی به کار می‌رود که شما رمز خود را فراموش کرده‌اید و کارت خود را نیز گم کرده‌اید و یا زمانیکه باتری دستگاه تمام شده است می‌توانید از این کلید کامپیوتری بهره ببرید

 

از نکاتی که بسیار مهم هستند این است که به راحتی می توان قفل های دیجیتال را جایگزین قفل های قدیمی خود نمایید.در صورت عوض کردن محل سکونت می توانید قفل را در جای دیگر نصب و استفاده کنید.

 

انواع دستگیره های الکترونیکی را در طرح ها و برندهای مختلف می توانید از لینک دستگیره الکترونیکی در فروشگاه بازار یراق مشاهده فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 10 =

× سوالات خود را از ما بپرسید