معرفی انواع لولا

معرفی انواع لولا

لولا گازور چیست؟

انواع لولا وسیله مفصل‌داری برای اتصال دو قطعه است بطوری که یکی یا هر دو قطعه بتوانند تا چند درجه حول محور لولا دوران کنند.  در قدیم به لولا، لولب هم گفته می‌شد.

لولا در ابتدا از کشورهای اروپایی وارد ایران شد و در آن زمان لولا به عنوان یک کالای منحصر به فرد در بازار یراق به فروش می رسید ولی با گذشت زمان و آشنا شدن همه تولید کنندگان صنعت چوب به روش کار و نحوه نصب لولا گازور تقاضای زیادی برای آن در بازار یراق ایجاد شد. در حال حاضر بخش بسیار زیادی از بازار  لولا ایران در اختیار کشور چین قرار دارد.

در خصوص لولای وارداتی از کشور چین باید توجه داشته باشید که خوشبختانه اکثر وارد کنندگان اقدام به واردات این محصول با کیفیت خوب مینمایند و سعی در ایجاد و حفظ برندینگ برای محصولات و یراق الات وارداتی خود هستن که این امر موجب پیشرفت کیفی در محصولات صنعت چوب و کابینت میشود..

هر چند استفاده از لولاها برای اتصال لنگر های در به چهارچوب یا پنجره خانه ها به چهارچوب و قاب رایج تر از موارد دیگر بوده است اما موارد استفاده از انواع لولا بسیار متنوع بوده و محدود به موارد خاص نمی باشد. که در عصر حاضر از لولا ها برای اتصالات کابینت ها استفاده می کنند که به آن لولا گازور گفته می شود.

لولا کابینت

انواع لولا  گازور در دو مدل لولا گازور معمولی یا ساده و لولا گازور آرام بند موجود می باشد.

لولا ساده که برخی به آن لولا گازور معمولی و یا لولا فنری میگویند یکی از اصلی ترین یراق الات  است که اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد هنگام باز و بسته کردن درب کابینت همواره احساس بدی به ما دست خواهد داد، داشتن خصوصیات اصلی همچون داشتن پیچ ریگلاژ بلند، ریگلاژ پذیری انتهای لولا، ضخامت بدنه و صلیب لولا، فنریت قوی، قدرت جذب کامل درب به بدنه به بالاتر رفتن کیفیت لولا گازور کمک می کند.

تفاوت اصلی لولا گازور ساده با لولا گازور آرام بند در نحوه ی بسته شدن درب می باشد

در لولا گازور آرام بند درب به وسیله مکانیزم پمپی که در لولا تعبیه شده به ارامی و بدون صدا بسته می شود اما در لولا گازور ساده درب به وسیله نیرو بسته می شود که هنگام بسته شدن درب صدا ایجاد می شود. اما هنگام باز کردن درب مکانیزم لولای ساده و آرام بند تفاوتی ندارند.

هر دو نوع لولا چه از نوع  لولای ساده و چه از نوع لولای آرام بند به ۲ صورت ۲ پیچ و ۴ پیچ موجود هستند که مدل ۴ پیچ به دلیل اینکه محل اتکای بیشتری دارد مقاوم تر است.

انواع لولا گازور را در صفحه لولای کابینت مشاهده کنید.

لولا ها از نظر درجه بندی نیز انواع مختلف دارند که از انواع آن ۳۰±,۴۵ ±,۹۰, ۱۳۵, ۱۶۵, ۱۸۰و ۳۶۰ موجود می باشند .

لولا گازور 4 پیچ و لولا گازور دو پیچ ساده

لولا گازور  4 پیچ ساده                         لولا گازور ۲ پیچ ساده

لولا مخفی

لولا باید سمت داخل درب نصب شود و برخی از لولا ها نیز وجود دارد که بصورت مخفی داخل  درب نصب می شود و چه از بیرون و چه داخل موقع بسته بودن درب هیچ لولایی دیده نمی شود. لولی مخفی معمولا در مواردی که به ظرافت بیشتری در کار نیاز است برای زیبایی کار استفاده می شود.

لولا مخفی

لولا گازور شیشه

لولا گازور شیشه همچنین در دو مدل ساده و آرام بند موجود می باشد.

معمولا برای نصب لولا گازور های مخصوص شیشه احتیاج به سوراخ کردن شیشه می باشد که البته  ممکن است این امر در زیبایی نمای کار خللی ایجا کند، برای حل این مشکل به فکر طراحی لولایی افتادند که  احتیاج به هیچ سوراخی برای نصب ندارد و فقط بوسیله چسب یووی به شیشه می چسبد.

 این لولا علاوه بر حفظ زیبایی کار از عملکرد فوق العادی برخوردار است و همچنین قابلیت نصب پمپ ارام بند  را به صورت جداگانه دارد که درب به ارامی بسته شود.

لولا گازور شیشه

لولا درب

روی همه درب های ساختمانی حداقل ۲ عدد لولای مناسب نصب شده است که لنگه درب روی آن باز و بسته می شود و همه وزن لنگه درب روی لولا قرار دارد. طول عمر درب ارتباط مستقیمی با لولا نصب شده دارد چراکه در صورت نامناسب بودن لولا و عدم تحمل وزن لنگه درب تاب بر میدارد و سائیدگی هایی در اطراف لنگه درب ایجاد می شود و به مرور زمان لنگه درب فرسوده می شود.

درب از بابت امنیت به نوع لولای نصب شده روی آن نیز بستگی دارد بطوریکه سارقان بجای شکستن قفل ترجیح میدهند از قسمت لولا درب را بشکنند بخاطر همین استفاده حداقل از ۳ لولا روی درب توصیه می شود. معمولا لولا درب ضد سرقت (بخاطر سنگینی آن) روی لنگه درب و چهارچوب جوش داده می شود تا هم طول عمر بیشتری داشته باشد هم از امنیت بیشتری برخوردار شود.

دو نوع لولا درب وجود دارد

۱-لولا تخت

که از سایز ۱ اینچ ,۲ اینچ  به بالا موجود می باشد.

لولا تخت درب

۲-لولا قابلمه

از سایز ۲/۵ اینچ به بالا موجود می باشد.

لولا درب قابلمه

تفاوت این دو لولا بستگی به درب مورد نظر دارد در صورتی که لنگه درب دارای لبه باشد باید از لولای قابلمه و اگر لنگه درب از نوع ساده باشد از لولا تخت استفاده می شود.همچنین لولا بر اساس وزن درب انتخاب می شود.

معمولا برای درب ها ی چوبی از لولای ۳/۵ یا ۴ اینچ استفاده می شود.

نصب اشتباه یا انتخاب لولای نامناسب باعث اختلال در کار درب و گردش آن می شود.پس انتخاب لولای مناسب با درب حاِیز اهمیت است.

انواع لولای درب را در صفحه لولای درب مشاهده کنید.

1 دیدگاه برای “معرفی انواع لولا

  1. محمد گفته:

    سلام ممنونم بابت مطالب مفیدی که در مورد لولاها تهیه کردید
    در مورد لولا بلوم هم اگر امکان داره براتون مطلب تهیه کنید چون کیفیت خیلی خوبی داره مثل لولا ۱۰۷ درجه بلوم لولا ۱۱۰درجه بلوم و یا لولا ۱۵۵ درجه بلوم که قابلیت بلوموشن (آرامبند) آن خیلی عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

× سوالات خود را از ما بپرسید