سوالات متداول مربوط به یراق آلات

فروشگاه بازار یراق به منظور رفاه حال شما کاربران گرامی پر کاربرد ترین و پر تکرار ترین سوالات مشتریان مربوط به یراق آلات, دستگیره, قفل ,سیلندرو…  را دسته بندی کرده تا در صوت هر گونه سوال , پشتیبانی ما را به همراه داشته باشید.

آیا دستگیره سوییچی چپ و راست دارد؟

دستگیره سوییچی در هر حالتی چپ و راست ندارد .چون هر دو طرف برای سیلندر آزاد هستند و از هر دو طرف حرکت می کنند هم برای چپ باز شو و هم برای راست بازشو استفاده می شوند.

آیا دستگیره سرویس و آپارتمانی چپ و راست دارد؟

 بله.این دو نوع دستگیره با توجه به سمتی که در باز می شود راست بازشو و چپ بازشو هستند.

آیا دستگیره سوییچی را می توان به عنوان دستگیره سرویس استفاده کرد؟

بله کافی است سیلندر یا توپی دستگیره سوییچی را با سیلندر سرویس جایگزین کنیم.

توپی ها به چند دسته تقسیم می شوند ؟

توپی های آپارتمانی (یک سمت شاسی و یک سمت کلید) – توپی های سرویس (یک سمت شاسی و یک سمت بدون کلید) – توپی های اتاقی (هر دو طرف کلید)

انواع سیلندر از لحاظ شکل ظاهری چگونه است؟

کلید ساده ,  کلید ویژه یا کامپیوتری و شیاردار.هر چه شیار های کلید بیشتر باشد ضریب امنیت بیشتر است.

اهمیت استفاده از سیلندر مرغوب چیست؟

 بسیاری از درب های ساختمانی که داخل آن قفل نصب شده است (به استثنای درب چوبی اتاقی) از یک سیلندر و مغزی قفل برای باز و بسته کردن استفاده میکنند. کیفیت مغزی قفل از بابت مسائل امنیتی بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که بسیاری از سارقان پس از باز کردن رویه دستگیره پلاک به مغزی و سیلندر قفل براحتی دسترسی خواهند داشت و با فشار امکان شکستن مغزی و دسترسی به داخل قفل براحتی فراهم می شود.در این نقطه است که کیفیت مغزی و سیلندر قفل اهمیت پیدا می کند. مغزی های با کیفیت به سختی می شکنند و حتی برخی مدل از آنها در صورت شکستن طوری طراحی شده اند که قسمتی از مغزی داخل باقی می ماند و سارق را ناکام می گذارد.همچنین مغزی و سیلندر درب های با کیفیت معمولی از طریق یک سنجاق قفلی امکان دستگاری پین های داخل سیلندر  برای سارقان فراهم می کند ولی سیلندر های با کیفیت با توچه به نوع ساخت آنها نمیتوان با سنجاق یا سیم آنها را بازنمود.

برای دستگیره آپارتمانی به چه سیلندر یا توپی نیاز داریم؟

از دو مدل سیلندرسوییچی(هر دو طرف کلید می خورد) یا سلندر آپارتمانی (یک سمت کلید می خورد و یک سمت شب بند)برای دستگیره های آپارتمانی می توانیم استفاده کنیم .

انواع قفل چگونه است؟

قفل ها در اندازه های مختلف

, … ۲/۵ ,۳/۵ , ۴ , ۴/۵ , ۵ , ۵/۵ , ۶/۵ , ۷ , ۷/۵ , ۸ , ۹ , ۱۰ cm   موجود می باشد که به نوع دستگیره و فلزی  و آلومینیومی و چوبی بودن درب انتخاب می شود.

قفل مناسب دستگیره روزت چیست؟

برای دستگیره روزت بهتر است از قفل پهن استفاده کنیم مثلا ۷ سانت به بالا . چون هر چه فاصله دستگیره از چارچوب بیشتر باشد نمای در و دستگیره زیباتر است.

قفل مناسب دستگیره پلاک چیست؟

معمولا برای دستگیره پلاک از قفل ۶/۵ استفاده می شود.

آیا قفل چپ و راست دارد ؟

بله اگر زبانه ی قفل را فشار دهیم به سمت داخل و بعد از داخل قفل زبانه را بچرخانیم جای چپ و راست قفل تغییر می کند.

آیا روی درب هایی که قبلا دستگیره پلاک بوده می توان دستگیره روزت نصب کرد؟

بله اما به دلیل اینکه برای دستگیره پلاک قفل ۶/۵ استفاده می شود و برای دستگیره روزت قفل ۷ حتما باید قفل را عوض کرد و همچنین چون جای دستگیره به دلیل تعویض قفل تغییر می کند باید جای پیچ دستگیره قبلی را بپوشانیم.

قفل ۲/۵ مناسب چه درب هایی است؟

قفل ۲/۵ برای درب های فلزی استفاده می شود که قوطی که در حاشیه آن کار شده ۳ سانت است.توپی یا سیلندر قفل های ۲/۵ سانت بیضی شکل هستند که طول آنها معمولا ۶ سانت است

انواع لولا چیست؟

لولا کمدی, لولا درب و لولا کابینت

انواع لولا درب چیست؟

لولا تخت و لولا قابلمه

که لولا تخت به دو دسته لولا تخت ساده و لولا تخت پروانه تقسیم می شود و لولا قابلمه نیز دومدل دارد بعضی از انواع آن چپ و راست دارد و بعضی چپ و راست ندارند.

چرا نمی توان از هر لولایی برای درب استفاده کرد؟

روی همه درب های ساختمانی حداقل ۲ عدد لولای مناسب نصب شده است که لنگه درب روی آن باز و بسته می شود و همه وزن لنگه درب روی لولا قرار دارد. طول عمر درب ارتباط مستقیمی با لولا نصب شده دارد چراکه در صورت نامناسب بودن لولا و عدم تحمل وزن لنگه درب تاب بر میدارد و سائیدگی هایی در اطراف لنگه درب ایجاد می شود و به مرور زمان لنگه درب فرسوده می شود.

اهمیت لولای درب چیست؟

علاوه بر قفل و دستگیره و سیلندر ,درب از بابت امنیت به نوع لولای نصب شده روی آن نیز بستگی دارد بطوریکه سارقان بجای شکستن قفل ترجیح میدهند از قسمت لولا درب را بشکنند بخاطر همین استفاده حداقل از ۳ لولا روی درب توصیه می شود. معمولا لولا درب ضد سرقت (بخاطر سنگینی آن) روی لنگه درب و چهارچوب جوش داده می شود تا هم طول عمر بیشتری داشته باشد هم از امنیت بیشتری برخوردار شود.

چه زمان از لولای تخت و چه زمان از لولای قابلمه استفاده می کنیم؟

تفاوت این دو لولا بستگی به درب مورد نظر دارد در صورتی که لنگه درب دارای لبه باشد باید از لولای قابلمه و اگر لنگه درب از نوع ساده باشد از لولا تخت استفاده می شود.همچنین لولا بر اساس وزن درب انتخاب می شود.

آیا روی کشویی که ریل ساچمه ای ۲ تکه باشد می توان ریل ۳ تکه نصب کرد؟

خیر, زیرا ریل سه تکه بلندتر و پهن تر از ریل دو تکه است به همین دلیل امکان جابجایی ریل ها وجود ندارد .در صورتی که بخواهیم این کار را انجام دهیم کشو باید برش بخورد.